Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Koštunica kao sudbina?!

Komentari (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 14 mart 2009 19:19
marko
Iako g. Vukadinovic pokusava da povuce paralele izmedju Tadica i Kostunice, jasno je da je ogromna razlika izmedju ova dva politicara. O tome ne bih dalje. Ono sto je g. Vukadinovic propustio da uoci, kada je rec o Tadicu, je nesposobnost da se organizuje vlast i upravlja drzavom s jedne strane, i potpuno odsustvo zapadne pomoci posle formiranja ove vlade. Da mi je neko rekao da je DS ovako nesposobna za vodjenje drzave i da ce Zapad ovako ostaviti na cedilu svoje "balkanske prijatelje", ne bih verovao. Sada sam video tu situaciju svojim ocima. Vise kod mene nema sumnje da treba da se okrenemo onima koji politicki ne zavise od Zapada i za koje znamo da ipak mogu voditi zemlju.
Preporuke:
0
0
2 subota, 14 mart 2009 20:36
Nenad
Sve se više ljudi budi iz svojih detinjastih maštanja o Žutom Carstvu. Nadam se da će Koštunica po svom povratku na vlast imati manje razumevanja prema slepim podanicima Evrope.
Jedino Srbija nema alternativu!
Preporuke:
0
0
3 subota, 14 mart 2009 20:38
Peter RV
Interesantna analiza moguce sudbine Borisa Tadica koja
ga uporedjuje sa Kostunicinom.
Ima ipak znatne razlike medju njima.
Kostunica je zamisljao da ce se srpski narod dignuti da mu pomogne protiv tudjinskog uticaja, dok on nije uradio nista prakticno da ga mobilise. Kostunica je bio fatalista.
Borisa Tadica su dovele na vlast, pored njegove demagogije ("i Evropa i Kosovo"), tudjinske mahinacije. Kako su u demagogiji kratke noge i ambasadori postaju nestrpljivi, on je ostao bez bogzna sto da pokaze bilo njima, bilo narodu. Sad se osjeca nesigurnim pa pocinje da igra poneku patriotsku kartu -kao ucjene ambasadorima.
Kostunica je racunao na Srbe i namigivao ambasadorima- pa se prevario, Tadic racuna na ambasadore, namigivajuci Srbima, sto je isto tako opasna igra za njega .Amerikanci, kad hoce da eliminisu nekog njihovog "stooge"-a pocnu da ga proglasavaju "korumpiranim i inkompetentnim", sto je obicno prvi korak prije politicke likvidacije.
Tadic ce biti pozvan uskoro da dokaze da je njegovo vasalstvo iskreno, jer Klintonka sprema njenu ofazivu prema Balkanu ("nedovrsen posao", kaze ona) i situacija naseg predsjednika se moze brzo pretvorit u nepodnosljivu.
Preporuke:
0
0
4 subota, 14 mart 2009 23:43
Rodoljub
Sasvim umesno poredjenje načina na kojeg vodi politiku današnji srpski predsednik, baš kao nekada jugoslovenski predsednik. Bez obzira na razlike, očito se radi o srpskim političkim surferima koji rade istu grešku: Surfuju u jednako pogrešnom smeru - od obale ka otvorenome moru.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 15 mart 2009 00:50
Telegraf & telefon
Za razliku od Koštunice koji nije najbolje shvatao ulogu medija u današnjem svetu, Tadić na više načina kontroliše javno mnenje u Srbiji. Što preko monopola koji na tržistu EPP-a i oglašavanja imaju firme Djilasa ,Šapera i drugih , pa sve do uredničkih postavljenja koja su direktan rezultat tzv. političke podobnosti.O famoznim anketama "Strateškog marketinga" gospodina S.Bogosavljevića,da i ne govorimo.
Oni malobrojni mediji koji oponiraju Tadiću su na nivou statističke greške i svojim delovanjem služe samo da zamute vodu u bari u skladu sa taktičkim zamislima svojih patrona.Tu, pre svega, mislim na opskurne časopise koji služe da potroše neke teme ili sajtove "druge" Srbije kojima kao mantra služi šatrodobronamerno insistiranje na svekolikim srpskim "grehovima".
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 15 mart 2009 00:58
Vanja
Bledo.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 15 mart 2009 03:51
Vojvođanin
Predsednik Tadić je u suštini samo prepoznao patološku potrebu srpskog naroda za tutorstvom, profilišući se u svojevrsnog "oca nacije" koji je tu da reši sve naše probleme.Međutim, teško je poverovati da se iko više u Srbiji može ubediti u važnost jedne ličnosti, pa makar ona bila i fantastično altruistična pre ili kasnije manji ili veći procenat građana Srbije će je odbaciti.Možda bi se moglo zaključiti da je Tadić u ovom momentu pokazao izvesnu odgovornost kao kohezioni element ove politički šarolike vlade u uslovima ekonomske krize, nasuprot Koštuničinom bežanju od odgovornosti pod plaštom vraćanja mandata narodu u uslovima, od strane njega euforično isticane,tada već faktičke ugroženosti države, na čijim nejasno definisanim branicima je ostao izgubivši popularnost koju nikad nije ni imao.
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 15 mart 2009 06:53
Dušan Toronto
Nema ličnosti.Nema lidera.Nema ideologije.Nema nacije.Nema države.Nema cene.Postoji samo danas.Beže od juče i plaše se za sutra.
Svi su u loncu i krčkaju se na tihoj vatri.Čak se i Bogu ne mole..Nema spasa osim,na žalost opet nekom pobunom...
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 15 mart 2009 10:50
MP
Guliver(Tadić) i liliputanci?Ok.Guliver(Tito)i liliputanci(Milošević,Koštunica,Đinđić,Tadić),takođe ok.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 15 mart 2009 11:37
Nasumica
Ja iz ovog, posebno drugog pasusa, shvatih da Koštunica ništa nije radio, sve do pred kraj teksta gde je sve spalio.
Btw, Tadić je predsednik, koliko se sećam, Koštunica je bio premijer. Valjda oni imaju različita zaduženja.
Samo su se kod istih profesora školovali. To je ta nit koja ih spaja.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 15 mart 2009 12:12
Šarka
Odlična analiza, po meni. Čak šta više ukazuje na zastrašujući trenutak u našem državnom životu. Naime sve se svelo na kompromise, nema više ideja, ideali su nesatli, kalulacija je sve prisutna za sve.
Šta još dodati osim reči katastrofa.
Država bez vizije, bez strategije, bez taktike, bez ijedne relevantne institucije koja može stati iza nečega, projekta, a da ne bude tretirano kao politička manipulacija, ne može se nadati napretku. Za napredak nije potrebno napredak samo jedne partije ili jednog sloja društva, za progres je potrebna jedna sinergija, koja se ne svodi samo na veru u "jednog" koji će nam pomoći, već na zajedničko delovanje svih u oblastima koje najbolje poznaju.
Ako jedna vlast koja je toliko nekoherentna u svom sastavu i koja je imala toliko autogolova i dalje opstaje bez jedne ozbiljnijeg protesta ( svaka čast crkvi/ama koja je/su ipak stala/e iza svog/ih viđenja i javno i hrabro ga branila/i uprkos savremenim tumačenjima njene/njihove uloge ), onda na taktičkom nivou nam nema progresa u srednjoročnom periodu i dalje možemo se nadati nekim novim " Fijatima ", nekim novim "aferama Krišto" što suštinski ne menja nbaš položaj, čak šta više u zavisnosti od određenih stvari može i pogoršati.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 15 mart 2009 13:19
Srbin Prečanin
Ako tamo među vama, u srbijanskoj polit-oligarhiji ima čovjek od integriteta i poštenja onda je to V. Koštunica. Između njega i ostalih leže svjetovi. Pitanje je: Šta se to dešava sa Srbijom da ne prepoznaje vrijednosti koje treba slijediti? Kako to da tamo i poslednji Sarajlija, Crnogorac ili Ličanin ima veću težinu od autentičnog srbijanskog domaćina? Zašto se čitava ta demagoška bulumenta (srpskog porijekla) koncetrisala u Beogradu? Kako se niko od njih nije otisnuo u svijet i tamo dokazao, nego svi nešto mute po Srbijici. Bratiji nedostaje samo još ovaj Dodig da bude koompletna, ali ko zna, kako ovdje idu događaji izgleda da će ga staratelji pustiti niz vodu pa eto vam prilike...samo da Srbija ipak nije "mala bara za toliko krokodila"...
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 15 mart 2009 16:16
M.Pavic
Jedna ogromna razlika je u ovom tekstu precutana:
Za evropske i atlanske faktore uvek je postojala ozbiljna i pozeljna alternativa vladajucoj srpskoj garnituri: Za vreme Slobe-DOS,za vreme Kostunice -Demokratska. Sada prosto oni nemaju ozbiljnu i pozeljnu alternativu Tadicu.

Ceda kao jedini pozeljan je nedovoljno jak. A unutar Demokratske ne postoji licnost koja bi bar izbliza imala Tadicevu popularnost, da bi mogla da pocepa stranku.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 15 mart 2009 18:59
Srbin Sumadinac iz Toronta
Mislim da je Srbin Precanin sto posto pogodio glavni problem Srbije uckljucujuci tu i Vojvodinu. Dok na vlast ne dodju Autenticni Srbijanci i Vojvodjani Srbima kao naciji nema spasa. Iznenadjuje me da bar Vukadinovic i Antonic ne obrade fenomen koji je izneo Srbin Precanin kao i uticaj Dobrice Cosica i Praksisovaca na post Titovsku Jugoslaviju i "drugu i najvecu srpsku golgotu". Skoro svi srpski politicari ukljucujuci i Djindjica, Kostunicu i Tadica su deca tog klana.
Zasto neki obican srpski intelektualac, koji nije komunista iz pelena ne moze da dobije sansu da vodi Srbe od Drugog svetskog rata do danas? Amerikanci mogu i Crnca da postave za predsednika. Gospodo Vukadinovicu i Antonicu u gore pomenutom lezi propast Srba koja traje od Drugog Svetskog rata do danas.
Preporuke:
0
0
15 nedelja, 15 mart 2009 19:18
Nasumica
@M.Pavic
Zar vi ne vidite da ova ekipa neće u "Evropu". Ja, dok čitam ove tekstove ovde, o komentarima i da ne govorim, shatam da oni jedino žale što je totalitarizam prošao. Ovde ljdi vape za vođom, za Putinom, etc.. U najbanalnijem smislu, kao da nikada u zivotu nisu poželeli slobodu, onu vrstu slobode koju zeliiš sa 17g, kad si zaljubljen i kad želiš da te roditelji "puste na miru". Ponekad se pitam, možda ne bi znali šta s njom?!
Preporuke:
0
0
16 nedelja, 15 mart 2009 20:38
Ivan
Nema nikakve sumnje da autor ponaje lično i Tadića i Koštunicu. Isto tako, nema nikakve sumnje da mu je bliži Koštnica od Tadića. Ali, to što autor upoređuje Koštunicu i Tadića u ovom trenutku samo govori o želji autora da Koštunica bude u nekoj ravni za poređenje. To danas rade samo Koštuničini istomišljenici, sledbenici ili nostalgičari. Prvo, Koštunica bi bio srećan da se bori za dvocifrenu podršku. On se bije za cenzus. A drugo, imati sve, ne učiniti ništa s tim, a onda sve to prokockati to ne može svako. To može samo Koštunica. Ne podržavam Tadića, ali on je sad toliko veliki i sposoban, vešt i produktivan da sa KOštunicom ne može da se poredi. Koštunica je gubitnik. Istorija. Van igre. Prošlost. Potpuna je iluzija to da će Tadiću biti vezane noge, ako ga neko poredi sa tim bivšim političarem.
Preporuke:
0
0
17 nedelja, 15 mart 2009 21:11
ben
Kostunica je sa manjnskom vladom priblizio Srbiju demokratiji sto je najvrednija tekovina za jedno drustvo.Koriscenje pogodnog momenta za ucvrscenje svog polozaja nije svojstveno za politicara koji ima viziju i koji postuje demokratsku proceduru.
Preporuke:
0
0
18 nedelja, 15 mart 2009 23:01
BAČKA TOPOLA
Svako poređenje između državotvorne politike i politike izdaje koju personifikuju Koštunica iTadić,ne zaslužuje posebnu pažnju,osim na nivou špekulacija na koje nisam navikao na ovom sajtu. ...........................................Prečanine svaka ti je na mestu.
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 16 mart 2009 00:16
Mladen Šipka, Lalić
Ne sećam se da smo u vreme Koštunice bili toliko blizu političkom i socijalnom haosu. Koštunica nije zastupao politiku "zbrda zdola", a reči i samo reči mu nisu bile važnije od dela( jedna tužba pred medjunarodnim sudom govori više od hiljadu reči bilo kog ministra). Zar su proevropska Vlada, Skupština,NBS, vojska, danas stabilniji i efikasniji, pa se danas i bolje živi, nego u vreme kada se predsednik stožera demokratije sa svojom strankom nalazio u opoziciji?
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 16 mart 2009 04:19
Dragoslav Jovanović
Gospodin Vukadinović se u poslednje vreme često ljuti na gosposina Koštunicu, ponešto sa pravom, ali često i ne. Okolnosti pod kojima je radio gospodin Koštunica su u mnogome različiti na onih pod kojima vlada gospodin Tadić. Dok je sadašnji predsednik uvek obilato bio podržavan od naših "prijatelja" sa zapada, kako verbalno tako i finansijski (na različite vidljive i nevidljive načine), dotle je Koštunica morao da se bori i sa onima spolja i sa mnogima iznutra. Svako objektivan mora priznati da je za vreme prve vlade gospodina Koštunice veoma mnogo urađeno na demokratizaciji društva, da je Skupština, iako sa dosta heterogenom i nategnutom većinom, normalno radila (setimo se samo kako danas izgleda!), da je ekonomija bila u usponu sa velikim stopama rasta, devizne rezerve rasle... Kosovsko pitanje se pomeralo u povoljnom pravcu i dovelo srpsku stranu u najbolji položaj koji je imala od nastanka krize. Sa drugom vladom i ulaskom DS u igru sve je polako počelo da se razvodnjava i kreće nizbrdo. Nekako je čudno sinhronizovan uspon Tadića i pad Srbije, počevši sa priznavanjem Kosova od strane Zapada do sunovrata ekonomije. Gospodin Tadić je nesumnjivo mnogo uspešniji u "public relations" u odnosu na gospodina Koštunicu, uspeo je da stavi većinu medija pod svoju šapu (a za to treba dosta para) i po ugledu na političku mašineriju zapadnih političara, stekao poziciju koju sada ima. Da li je to neizostavno dobro i za državu veliko je pitanje. Odgovor se polako kristališe kako u Srbiji tako i na Zapadu. Lepe priče i lepa fasada su dobar put do izbornog uspeha i dobre političke pozicije, ali se pravi uspeh na kraju ipak meri rezultatima. Poslednjih meseci se rezultati lepih priča i lepog života bez pokrića vide kako na Zapadu i Istoku, tako i u Srbiji. Kako će sve to uticati na političke prilike u Srbiji ostaje da se vidi.
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 16 mart 2009 11:07
mladen
U politici, nažalost čovek može da pogreši, a onda su po pravilu posledice ogromne.Neke toliko da se teško mogu ispraviti ili je za njihovo ispravljanje potrebno mnogo vremena.Nema potrebe za bilo kakvim odijumom ni prema kome pa ni prema autoru ovog članka koji iznosi svoje mišljenje.Ovakve ljude treba čuvati, a ne progoniti.Naš problem nije u poreklu i geografskim regijama koje su forsirane od Broza kao model za rasrbljavanje.Dakle nisi Srbin već, Ličanin, Slavonac, Banijac, Bosanac, Sremac, Banaćanin, Bačvanin,Kosovac, a za taj idejni nasleđeni komunistički poredak čak ni Šumadinci nisu bili Srbi.Kako ono beše ? Jedini '' pravi '' Srbi su Srbijanci, čitaj Šumadinci.Što su Srbi iz Šumadije marginalizovani i nalaze se svuda po svetu,a najmanje u Šumadiji je velika podvala i kukavičije jaje koje i danas ima svoje ''pristalice''.Naš problem je što velika većina onih koji dođu na vlast i to legalnim putem ne vode politiku koju treba voditi već politiku shvataju i projektuju je tako da od nje imaje sopstvene koristi.Oni politiku shvataju kao izvor zarade.Očigledno je da ne postoji nacionalna svest kao ni plan delovanja šta nam valja činiti.Tako nešto inostrani faktor ne odobrava iz njemu znanih razloga, a mi bi se trebali svojski potruditi da saznamo šta u svetu nestaje , a šta nastaje pa da onda krenemo da delamo.
Preporuke:
0
0
22 ponedeljak, 16 mart 2009 15:26
komentator bg
Poređenje položaja u kome se nalazi Tadić sada sa onim u kome je bio Koštunica početkom decenije stoji. Konkretne zamerke izrečene u tekstu na račun delovanja jednog i drugog takođe su na mestu.

Treba ukazati i na razlike koje svakako nisu male. Uz pohvalu opservaciji koju je izneo jedan od kolega-komentatora, da je zapad uvek imao sebi prihvatljiviju opoziciju od vlasti u Srbiji, a sad nema, dodao bih i svoje mišljenje.

Koštunica se, veoma slično kao Milošević i Đinđić, okružio ljudima sumnjivih sposobnosti zadržavajući ulogu apsolutnog vođe za sebe. Takva politika je po mom mišljenju i dovela Srbiju do ovde gde je danas. Smatram da jedan čovek, ma koliko sposoban bio, ne može sam uspešno da vodi zemlju.

Sa druge strane, čini mi se da se Tadić trudi da okupi oko sebe grupu ne samo poverljivih, nego i sposobnih ljudi. Jeremić vodi (Kosovu posvećenu) diplomatiju, Šaper medije, pomenuo bih i ministra državne uprave Markovića, tu je i ambiciozni Đilas. Napravljen je i ekonomski savet, kao pandan rak-rani svake srpske vlade - Dinkiću. U tom smislu bih pomenuo da Tadić u slučaju svog napuštanja politike ostavlja iza sebe možda i jačeg naslednika - Jeremića.

Takođe, Tadić se pokazao kao vrstan taktičar, povlačeći uvek odmerene poteze, polako ali sigurno osvajao je sve više i više vlasti. Za razliku od Koštunice, stranku je nasledio, a ne stvarao, ali svoju poziciju vremenom u stranci učvršćava.

Pomenuću na kraju ono u čemu mislim da je Koštunica mnogo više doprineo - stvaranju demokratije. Tadić je nastavio sa DS-ovom praksom obesmišljavanja skupštine, čak je i pretio da se koalicije bez njega ne smeju praviti. Sa druge strane, Koštunica je dostojanstveno dolazio i odlazio sa vlasti, usput učvršćujući značaj skupštine.
Preporuke:
0
0
23 ponedeljak, 16 mart 2009 20:08
Slobodan Janković
G-din Vukadinović je u pravu kada kritikuje beskrvnu i nemuštu politiku Koštunice, kako na vlasti tako i u opoziciji. Međutim u ovom članku je podbacio. Nejasno je da li želi da se malo približi Tadićevom jatu, jer i sam kaže da je ovde sve moguće. No, najverovatnije da to nije tačno i da Vukadinović ostaje na pozicijama autentičnog analitičara. I tako gledajući, članak je slab, ništa bitno novo, nema pogleda u budućnost. Kao što reče Vanja „bledo”.
Preporuke:
0
0
24 ponedeljak, 16 mart 2009 23:20
Tamnavac
Tuzno je saznanje koliko su Srbi iscepkani i izdeljeni. Pa zar je bitno da li je neko iz Like, Sumadije, Srema, Crne Core, Slavonije, Bosne, Backe, Leskovca, sve dok je Srbin?
Ja sam Srbin iz srca Srbije i stidim se ovih koji omalovazavaju nase sunarodnike koji nisu odavde.

Setite se njegosevih reci:

Velikasi, proklete im duse,
na komate razdrobise carstvo,
srpske sile grdno satrijese;
velikasi, trag im se utro,
raspre sjeme posijase grko,
te s njim pleme srpsko otrovase;
velikasi, grdne kukavice,
postadose roda izdajice.

Krajnje je vreme da svi stanemo pod jedan barjak.
Preporuke:
0
0
25 sreda, 18 mart 2009 01:32
Vanja
Ne može se jedan tamo porediti sa pravim gospodinom i državnikom kakav je Koštunica.

Pogrešno je.
Preporuke:
0
0
26 sreda, 18 mart 2009 03:32
Miloš za Srbin '''Prečanin''
Priječanin...''ije''!?
Pomalo si kontradiktoran .Nemoj!
Preporuke:
0
0
27 sreda, 18 mart 2009 14:01
Νεανίας
Kada nije opozicionar iz inata, g. Vukadinović može da bude objektivan. Sviđalo se to nekima ili ne – a naročito posle Koštuničinog političkog samoubistva sazivanjem poslednjih izbora – Boris Tadić je trenutno najbolji srpski političar: trezven, odgovoran i svestan u kakvom se teškom položaju nalazi Srbija; suočena na spoljnom planu sa osionošću Amerike, evropskim (pre svega austrijsko-nemačkim) revanšizmom, ruskim drugorazrednim interesom, a na unutrašnjem podjednako podrivana od strane mazohističkih „drugosrbijanaca“ i autističkih „evroazijata“.
Preporuke:
0
0
28 sreda, 18 mart 2009 15:23
Vladimir NS
Dve osnovna principa "demokratije" nisu uvedena u ovo društvo od uvođenja višestranačkog sistema. To su princip smenjivosti i princip ODGOVORNOSTI. Realno Srbija je pod uticajem velikih sila (prvenstveno zapadnih) još od 90-ih. Samo su se domaći eksponenti menjali. Devedesetih je u prvom planu bio Milošević sa svojom partijom a od 2000-te su dominantni "žuti". Od 2000. ko god da je bio u Vladi Srbije sprovodila se politika DS-a uz "ekspertsku" ekonomsku politiku G17. Zbog toga je Koštunica raspustio Vladu Srbije jer realno nije imao nikakvog uticaja. Ako biram između Tadića i Koštunice, onda je to svakako Koštunica. Ne zbog toga što je Koštunica genije ili spasilac ovog naroda već zbog toga što Tadić niti ima niti je ikad imao nameru da bilo šta dobro uradi za ovu zemlju, naprotiv. Njegove namere i njegovih gospodara su pogubne za Srbiju i njene građane. Na Tadića gledam kao što sam gledao i na Miloševića, a razliku ne vidim. Ako je i postojala šansa za Srbiju posle Miloševića, posle Tadića neće ostati ništa. Još malo pa će Srbija preći granicu posle koje nema oporavka. Kompletna država je prodata a mi postali kolonija. Pitanje je samo dokle će se eksponent Tadić održati na vlasti. Jer mu njegovi gospodari već okreću leđa. Pitanje je samo da li će ući u otvoreni konflikt sa njima, kao što je to uradio Milošević spasavajući sebe, ali ne samo on već i pre njega Sadam Husein i Avganistanci.
Preporuke:
0
0
29 sreda, 18 mart 2009 18:33
Pounavac
Miloš za Srbin '''Prečanin''
Priječanin...''ije''!?
Pomalo si kontradiktoran .Nemoj!
...............................................
E moj Milose, mi Srbi "precani" ne zovemo sami sebe "precani", vi nas tako zovete (ne daj Boze da se ljutim), a Vi pricate ekavski!
Citam vas komentar i pitam se kako vam se dalo da se bakcete oko ovako bezvrijednog komentara, zar niste mogli nesto na temu. Da se bolje osecate, necu ni ja!
Preporuke:
0
0
30 četvrtak, 19 mart 2009 22:57
Čovek sa severa
Samo poređenje između pregaoca i karijeriste govori o tome koliko smo kao narod nezreli da prepoznamo suštinski kvalitet. Ali to je tako u celom svetu. U SAD još od Kenedija, a u Evropi od devedesetih politika gubi bitku od propagande. Odavno na izborima ne pobeđuju političari okrenuti ka potrebama zemlje, već oni koji su skoncentrisani samo na svoju pobedu, koja uvek izrasta iz propagandne aktivnosti. Danas u Srbiji Tadić uživa višestruko veću popularnost pre svega zbog efektivnog marketinga i fizičke zavodljivosti (elemenat koji je kod ogromnog broja žena, ali i muškaraca presudan). Ako sudimo o namerama, inteligenciji, produhovljenosti, vizionarstvu, sposobnosti sagledanja državnih potreba, ličnom moralu i principijelnosti... onda je Koštunica neuporedivo iznad Tadića. Ali ako sudimo po efektima nastupa, sposobnoati kontrole medija i njihove upotrebe za formiranje stavova kod širokih narodnih masa..., ali i sposobnosti da organizuje stranku i celu je podredi samo jednom cilju pobedi na izborima, a sa državom šta bude onda je Koštunica smešan u odnosu na Tadića. E sada, ko danas želi ozbiljno da se bavi politikom prvo mora da bude u stanju da barata propagandom, ukoliko to nije, onda mora da pronađe neko svoje mesto u pozadini, np. Bžežinski i Kisindžer nikada nisu uspeli nominalno da se popnu na vrh, ali već decenijama su među najznačajnijim ličnostima američke politike. Srbiji je potreban Koštunica, ali bojim se ne na način na koji je sada prisutan u politici.
Preporuke:
0
0
31 sreda, 25 mart 2009 03:39
Evroskeptik
Nazalost, ne slazem se sa gospodinom Vukadinovicem. Ovo je vjerovatno najstabilnija vlada od 2000. - Tadic (Miskovic) + Dacic (Peconi). Tadic je vrlo vjesto, u veoma delikatnom trenutku razbio Radikale, od njih je ostao samo losiji dio. Nikolic i Vucic sada nemaju potrebe za izborima jer su im dzepovi vjerovatno puni. Na Kostunicu je bacena "demokratska" anatema - ako se bude ista pitao, mi odosmo u 19. vijek. DS drzi medije, NVO sektor, borce za ljudska, zivotinjska, gej, ekoloska i sva druga prava. Jedina nada nalazi se u svijesti srednje klase koja treba da shvati kolika je realna opasnost od stetocinske politike koja nas bez alternative vozi u Evropu.
Preporuke:
0
0
32 sreda, 25 mart 2009 07:59
kengur
primecuje se kako vreme prolazi da Djordje sve vise pravi distancu od Kostunice. Verovatno mu je neprijatno da ga stalno optuzuju da mu je politicko glediste dosta srodno sa njim. To ne treba da smeta, mislim da oni koji to potenciraju, ustvari vama nesvesno daju kompliment.
Bilo bi dobro da napisete neku objektivnu analizu Kostunicine vlasti u koaliciji u kojoj nikad nije imao vise od 20% glasaca iza sebe. Koliko ga je to sputavalo kao i koalicioni partneri i jaka opozicija da ostvari sto je DSS nameravao.
Uz to nikad nije imao ni polovinu podrske javnih medija kao sada virtuelna napredna stranka. O vlasti da i ne govorimo.
Ostvarivati nacionalne ciljeve u hipnotisanom i izmorenom narodu nije nimalo lako. Kako motivisati narod nego preko medija, koji uporno rade bas suprotno.
Kada bi mi u dijaspori imali pravo glasa i prikladan nacin glasanja (elektronski) da ne moramo fizicki da putujemo u Srpsku ambasadu, ponekad i vise stotina km, Kostunica bi verovatno mogao sam da formira vlast bez potrebe za koalicionim partnerima.
Jos jedna miskoncepcija u otadzbini o nama u inostranstvu. Nase pravo da glasamo. Srbi treba da shvate da smo mi silom prilika globalni narod. Sto pre shvatimo lakse ce biti i matici i nama. Sto nam je matica jaca i mi se osecamo bolje i sigurnije (work both ways)
Preporuke:
0
0
33 sreda, 25 mart 2009 16:02
Srbin koji ne ume da deli i oduzima
Ja Srbe ne dalim, jer u životu vrediš onoliko koliko ostaviš za sobom. To se ne radi deljenjem i oduzimanjem, već sabiranjem i množenjem. Nije bitno ko je odakle, bitno je da nas sabira svojim delima i svojim radom, kako u politici, tako i u svakoj dr. oblasti života.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner